Özgür Dürüm'ün hikâyesi  1849'da dönemin sadrazamlarından İbrâhim Sârim Paşa'nın Özgür Dürüm’ün kurucusu olan Mehmet Efendi yi Erzurum’un Oltu İlçe'sinden İstanbul’a davet etmesiyle başlar. Saray mutfağında bir süre çalışan Mehmet Efendi, memurluğun kişiliğine ters düştüğünü düşünerek ticarete atılmaya karar verir.Bir süre  sur için de seyyar arabayla satış yapar.O dönemin padişahı  sık  sık  tebdil-i kıyafetle Mehmet efendinin kebaplarını yemek için halkın içine karıştığı bilinir.Özgür Dürüm küçük bir dükkan da kebap satmaya devam etmiştir.Her ne kadar küçük olsa da her dönem namı,cihana yayılmış bir kebapçı olmuştur.

Mehmet Efendi yaşlılık döneminde dükkanını ve kebaplarındaki lezzeti içeren formülü,ismini Free koyduğu en sevdiği torununa devreder.Diğer torunlarına da kırılmamaları için,birine Miami'de ki yazlığını,birine Pasifik Okyanusu'nda  Hat Island isimli adayı,diğer torununa da Güney Afrika'da ki elmas madenlerini bırakır ve vefat eder.Free dışında tüm torunlar bu paylaşıma isyan ederler.

 

Tarih içerisinde Hitler 1949'da Doğu Cephesini görmek bahanesiyle Kafkasya yerine,gizlice İstanbul'a gelmiş,namını duyduğu kebaplardan yemek istemiştir.Ama kılık değiştiren Hitler'i bıyığından tanıyan Free Dede "sen benim adımı bilmiyorsun herhal Hitler Efendi,bizde faşiste verecek kebap yok,boşuna bana Free demiyorlar," şeklinde konuşup,kebap satmamıştır.Morali resetlenen Hitler Doğu Cephesi'nden büyük bir bozgunla geri çekilmiştir.Bugün Alman Başbakanı Merkel'in,Türkiye'ye olan öfkesi başka nasıl açıklanabilir ki?

 

1950 li yıllarda hükümet içerisinde tanıdıkları olan   Free Dede Şişli meydanında büyük bir cami yaptırılacağını ve çevre dükkânların değer kazanacağını öğrenir. Bunun üzerine araya hatırlı dostlar sokarak bugün ki Özgür Dürüm’ün yerini hava parası vermeden ucuza kapatır. Cami inşaatı başlamadan önce sakin çevresi ile pek değer görmeyen Şişli’nin, günümüzde ki değeri ortadadır.

Free Dede'ye  Ankara'dan çok kez bakanlık teklif edildiği,ama "ben bu işe aşığım" söylemi ile teklifleri her seferinde geri çevirdiği de bilinir. . ."

Özgür Dürüm bugün aynı dükkanda hizmet vermeye devam etmektedir. Mehmet Efendi ile başlayan kebap geçmişi,dönemin Free dedesi,sonrada torun Özgür’e devredilmiş bir bayraktır.Tarihi hala yazılmaya devam eden bir destandır.          Online haber

 

                                                                        GERİ DÖN